| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 183V SZFT, White) | ₹ 34,999 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZFT) price in India starts from ₹ 34,999. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZFT) is ₹ 34,999 at Flipkart on 17th May 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZFT) |
| Price in India | ₹34,999 |
| Model Name | 183 VSZFT |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC |
| Refrigerant | R410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 957 mm x 302 mm x 213 mm |
| Indoor Unit Weight | 10.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 770 mm x 555 mm x 300 mm |
| Other Dimensions | Indoor Unit Gross Weight: 13.6 kg |
| Panel Display | LED |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.7 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1760 W |
| Other Power Features | Full Load Capacity: 5200 W |
| Air Flow Direction | Cross Flow |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume - Indoor: 830 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catalyst Filter |
| Other Features | Operation: LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZFT)
₹34,999
Bad Boy Karthik Now Streaming Online: What You Need to Know About its Plot, Cast, IMDb Rating, and More