| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 183V SZS, White) | ₹ 34,349 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS) price in India starts from ₹ 34,349. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS) is ₹ 34,349 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS) |
| Price in India | ₹34,349 |
| Model Name | 183V SZS |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC |
| Refrigerant | R410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 990 mm x 315 mm x 242 mm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 835 mm x 555 mm x 295 mm |
| Outdoor Unit Weight | 32 kg |
| Other Dimensions | Indoor Unit Gross Weight: 15.50 kg, Connecting Pipe: Cu - Cu 1/2 and 1/4 inch, Connecting Cable: 3 m |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Full Load Capacity: 5270 W, Full Load Power: 1695 W, Wide Operating Voltage Range: 150 - 270 V |
| Air Flow Direction | Cross Flow |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume - Indoor: 850 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catechin Filter, Silver Ion |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | Operation: LCD Remote, Lock |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS)
₹34,349
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM