Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V MPAZQ) price in India starts from ₹ 36,990. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V MPAZQ) is ₹ 36,990 at Croma on 4th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V MPAZQ) |
| Price in India | ₹36,990 |
| Model Name | 185V MPAZQ |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 96 cm x 31.7 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 1430 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Blue Hydrophylic Aluminium |
| Warranty Summary | 1?Year 10 Years Compressor Warranty |