| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 5 Star Split AC (Aluminium Condensor, 185 MY, White) | ₹ 34,300 |
Voltas 1.5 Ton 5 Star Split AC (185 MY) price in India starts from ₹ 34,300. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 5 Star Split AC (185 MY) is ₹ 34,300 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Split AC (185 MY) |
| Price in India | ₹34,300 |
| Model Name | 185 MY |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Swing Mode |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 94 cm x 29.8 cm x 20 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 18 kg |
| Indoor Noise Level | High - 44 dB, Low - 37 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1438 W |
| Operating Current | 6.3 A |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume Indoor: 850 / 780 / 650 / 550 CMH |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catechin Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Dual Temperature Display |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 5 Years for Compressor |
Voltas 1.5 Ton 5 Star Split AC (185 MY)
₹34,300
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM