Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vertis Smart Elite Gold(4503704)) price in India starts from ₹ 28,790. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vertis Smart Elite Gold(4503704)) is ₹ 28,790 at Flipkart on 29th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V Vertis Smart Elite Gold(4503704)) |
| Price in India | ₹28,790 |
| Model Name | 123V VERTIS SMART ELITE GOLD(4503704) |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | Gold |
| Cooling Capacity | 3350 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 26.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 69.5 cm x 46 cm x 28.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 20.8 kg |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |