| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 5 Star Split AC (Copper Condensor, 125 LYD, White) | ₹ 29,990 |
Voltas 1 Ton 5 Star Split AC (125 LYD) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Voltas 1 Ton 5 Star Split AC (125 LYD) is ₹ 29,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (125 LYD) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | 125 LYD |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3680 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 95 cm x 30 cm x 20.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1036 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 5 Years for Compressor |
Voltas 1 Ton 5 Star Split AC (125 LYD)
₹29,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM