| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (243V MDAZZ, White) | ₹ 46,849 |
Voltas 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (243V MDAZZ) price in India starts from ₹ 46,849. The lowest price of Voltas 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (243V MDAZZ) is ₹ 46,849 at Amazon on 6th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (243V MDAZZ) |
| Price in India | ₹46,849 |
| Release date | 22nd August 2022 |
| Model Name | 243V MDAZZ |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC Compresor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 99 cm x 24.2 cm x 31.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 29.5 cm x 5.55 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31.3 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 151-200 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1?Year 10 Years Compressor Warranty, 1 Year Condenser Warranty |
Voltas 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (243V MDAZZ)
₹46,849