| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT80DBLTF, Blue) | ₹ 10,290 |
Voltas Beko 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT80DBLTF) price in India starts from ₹ 10,290. The lowest price of Voltas Beko 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT80DBLTF) is ₹ 10,290 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT80DBLTF) |
| Price in India | ₹10,290 |
| Model Name | WTT80DBLTF |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Blue |
| Dimensions (mm) | 97.50 x 83.00 x 0.00 |
| Depth | 48 cm |
| Weight | 22.7 Kg |
| Technology Used | Pulsator Wash Technology |
| Wash Program Types | 4 - Gentle, Normal, Strong, Heavy |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Wash Cycle Duration | 15 min |
| Spin Cycle Duration | 10 min |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Power Consumption | 670 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Warranty Summary | 24 Months Warranty, 5 Years Motor Warranty |
| Warranty Service Type | Onsite |
Voltas Beko 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT80DBLTF)
₹10,290
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam