| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, SAI16P35MCP0, White) | ₹ 29,240 |
Whirlpool 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI16P35MCP0) price in India starts from ₹ 29,240. The lowest price of Whirlpool 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI16P35MCP0) is ₹ 29,240 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI16P35MCP0) |
| Price in India | ₹29,240 |
| Release date | 8th January 2025 |
| Model Name | SAI16P35MCP0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Compressor | Intellisense inverter compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 94.6 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.2 cm x 49.4 cm x 28 cm |
| Outdoor Unit Weight | 49.4 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| ISEER | 3.95 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 941.42 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter |
| Warranty Summary | 1 Year on product, 5 Years extended warranty on compressor. |
Whirlpool 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAI16P35MCP0)
₹29,240
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications