| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Split AC (Copper Condenser, 3D COOL HD 5S, White) | ₹ 26,999 |
Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Split AC (3D COOL HD 5S) price in India starts from ₹ 26,999. The lowest price of Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Split AC (3D COOL HD 5S) is ₹ 26,999 at Flipkart on 22nd May 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Split AC (3D COOL HD 5S) |
| Price in India | ₹26,999 |
| Model Name | 3D COOL HD 5S |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | 3D Powercool Technology |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 32 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 53 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35 kg |
| Power Requirement | AC 100 - 240 V |
| Power Consumption | 1460 W |
| Other Air Flow Features | 39 ft Air Throw |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Dust 3D Anion Shielded HD Filter, PM 2.5 Filtration |
| Other Features | Remote Control: LCD / Dim |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on the Unit & 10 Years on the Compressor |
Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Split AC (3D COOL HD 5S)
₹26,999