| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 93 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (115W ATOM PRM 2S, Silver) | ₹ 9,990 |
Whirlpool 93 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (115W ATOM PRM 2S) price in India starts from ₹ 9,990. The lowest price of Whirlpool 93 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (115W ATOM PRM 2S) is ₹ 9,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 93 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (115W ATOM PRM 2S) |
| Price in India | ₹9,990 |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 93 L |
| Colours | |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | No |
| Builtin Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 831.00 x 474.00 x 0.00 |
| Depth | 447 mm |
| Weight | 19.80 kg |
| Model Name | 115W ATOM PRM 2S |
| Air Flow Type | |
| Temperature Control | |
| Express Freezing | |
| Moisture Control | |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | |
| Power Requirement | |
| Stabilizer Required | |
| Other Power Features |
| Shelf Material | |
| Door Finish | |
| Display Type | |
| Handle type |
| Gasket Type | |
| Removable Gasket | |
| Door Lock | |
| Door Alarm | |
| Water Ice Dispenser | |
| Clock | |
| Deodorizer | |
| Removable Rack | |
| Flexible Rack | |
| Technology Used | |
| Other Features |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on the Compressor from Whirlpool |
Whirlpool 93 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (115W ATOM PRM 2S)
₹9,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM