| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer 1.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR10SIN3GMEC, White) | ₹ 27,499 |
Acer 1.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR10SIN3GMEC) price in India starts from ₹ 27,499. The lowest price of Acer 1.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR10SIN3GMEC) is ₹ 27,499 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | 1.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR10SIN3GMEC) |
| Price in India | ₹27,499 |
| Release date | 14th March 2023 |
| Model Name | AR10SIN3GMEC |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Dry Mode, Turbo Mode |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 24.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22.3 kg |
| Indoor Noise Level | High - 44 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 980 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Other Filter Features | Micro Filter, PM 2.5 Filter, Air Purification Filter |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Product Warranty, 10 Years Warranty on Compressor. T&C |
Acer 1.0 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR10SIN3GMEC)
₹27,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM