Asus ZenPad C 7.0 (Z170MG) mobile was launched in December 2015. The phone comes with a 7.00-inch display offering a resolution of 1024x600 pixels. Asus ZenPad C 7.0 (Z170MG) is powered by a 1.3GHz quad-core MediaTek MT8382V/W processor. It comes with 1GB of RAM. The Asus ZenPad C 7.0 (Z170MG) runs Android 5.0 and is powered by a 3450mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Asus ZenPad C 7.0 (Z170MG) on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 0.3-megapixel camera on the front for selfies.
The Asus ZenPad C 7.0 (Z170MG) runs Zen UI is based on Android 5.0 and packs 8GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 64GB). The Asus ZenPad C 7.0 (Z170MG) is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Micro-SIM and Micro-SIM cards. The Asus ZenPad C 7.0 (Z170MG) measures 189.00 x 108.00 x 8.40mm (height x width x thickness) and weighs 265.00 grams. It was launched in Black, White, Red, and Aurora Metallic colours.
Connectivity options on the Asus ZenPad C 7.0 (Z170MG) include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Bluetooth v4.00, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
As of 2nd April 2026, Asus ZenPad C 7.0 (Z170MG) price in India starts at Rs. 8,299.
| Brand | Asus |
| Model | ZenPad C 7.0 (Z170MG) |
| Price in India | ₹8,299 |
| Release date | December 2015 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 189.00 x 108.00 x 8.40 |
| Weight (g) | 265.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3450 |
| Removable battery | No |
| Colours | Black, White, Red, Aurora Metallic |
| Screen size (inches) | 7.00 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1024x600 pixels |
| Processor | 1.3GHz quad-core |
| Processor make | MediaTek MT8382V/W |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 64 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Front camera | 0.3-megapixel |
| Operating system | Android 5.0 |
| Skin | Zen UI |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Asus ZenPad C 7.0 (Z170MG)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM