Blue Star 0.8 Ton 2 Star Inverter Window AC (WFA209LXU) price in India starts from ₹ 27,990. The lowest price of Blue Star 0.8 Ton 2 Star Inverter Window AC (WFA209LXU) is ₹ 27,990 at Amazon on 21st May 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 0.8 Ton 2 Star Inverter Window AC (WFA209LXU) |
| Price in India | ₹27,990 |
| Model Name | WFA209LXU |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2026 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 71 cm |
| Indoor Unit Weight | 40.2 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.33 W/W |
| Power Requirement | 230V, 50 Hz |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |