| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC318MKU, White) | ₹ 36,990 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC318MKU) price in India starts from ₹ 36,990. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC318MKU) is ₹ 36,990 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC318MKU) |
| Price in India | ₹36,990 |
| Model Name | IC318MKU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5010 W |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Cool Mode, Dry Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 84.10 cm x 30 cm x 20.70 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.90 cm x 53.60 cm x 32.70 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25 kg |
| Indoor Noise Level | High - 60 dB, Low - 43 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1700 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 471 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | 5 in 1 Convertible Cooling, Smart Ready, Turbo Cool, Acoustic Jacket |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC318MKU)
₹36,990