Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (WIA318GXU) price in India starts from ₹ 34,490. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (WIA318GXU) is ₹ 34,490 at Flipkart on 21st May 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (WIA318GXU) |
| Price in India | ₹34,490 |
| Model Name | WIA318GXU |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2026 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 71 cm |
| Indoor Unit Weight | 40.2 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.33 W/W |
| Power Requirement | 230V, 50 Hz |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on the Product is Limited to Manufacturing Defects Only,5 Years warranty on PCB and 10 Years warranty on Compressor |