| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, FS318EBTU, White) | ₹ 38,500 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318EBTU) price in India starts from ₹ 38,500. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318EBTU) is ₹ 38,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318EBTU) |
| Price in India | ₹38,500 |
| Model Name | FS318EBTU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Fixed Speed Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 94 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 40 dB |
| Cooling Coverage Area | 140 to 160 sq ft sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1124.78 W |
| Condenser Fin Type | Anti-corrosive Blue Fins |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Restart With Memory Function, Turbo Cool |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years on Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318EBTU)
₹38,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM