| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 4 Star Window AC (Copper Condensor, 4WAE181YGT, White) | ₹ 27,890 |
Blue Star 1.5 Ton 4 Star Window AC (4WAE181YGT) price in India starts from ₹ 27,890. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 4 Star Window AC (4WAE181YGT) is ₹ 27,890 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 4 Star Window AC (4WAE181YGT) |
| Price in India | ₹27,890 |
| Model Name | 4WAE181YGT |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4975 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry, Energy Saving Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Refrigration Cycle |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 77 cm |
| Indoor Unit Weight | 58 kg |
| Other Dimensions | Indoor Net Weight : 58 kg |
| Indoor Noise Level | High - 52 dB, Low - 48 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | No |
| Cooling Coverage Area | 140-160 Sq Feet sq ft |
| Turbo Mode | No |
| ISEER | 3.31 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1505 W |
| Operating Current | 6.54 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosive Blue Condenser Fins |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | Verticle Louver Movement in Horizontal Direction |
| Other Air Flow Features | Motorised Vertical Louvre and Horizontal Swing, Manual Horizontal Louvre and Vertical Swing, Fan Modes: Auto, High, Medium, Low, Airflow Volume (Wet CFM) (High / Medium / Low): 430 / 418 / 398 |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | No |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | Dust Filter: Micro Mesh Filter |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Emergency Operational Button | No |
| Other Convenience Features | Fresh Air intake |
| Warranty Summary | 1 year on Product and 5 Years on Compressor from Blue Star |
Blue Star 1.5 Ton 4 Star Window AC (4WAE181YGT)
₹27,890
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM