| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518YNUS, White) | ₹ 44,990 |
Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518YNUS) price in India starts from ₹ 44,990. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518YNUS) is ₹ 44,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518YNUS) |
| Price in India | ₹44,990 |
| Release date | 27th March 2023 |
| Model Name | IC518YNUS |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 96 cm x 32 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 88.84 cm x 58.15 cm x 36.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.5 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5.02 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 770.98 kWh |
| Stepped Louvers | No |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Restart with Memory Function |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Inverter Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC518YNUS)
₹44,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM