| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (IA312VNU, White) | ₹ 32,890 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (IA312VNU) price in India starts from ₹ 32,890. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (IA312VNU) is ₹ 32,890 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (IA312VNU) |
| Price in India | ₹32,890 |
| Model Name | IA312VNU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 84.5 cm x 30 cm x 19.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 85.8 cm x 32.7 cm x 53.6 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.2 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 704.42 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on AC and 10 Years Warranty on Compressor |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (IA312VNU)
₹32,890
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM