| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IE324YNU, White) | ₹ 47,990 |
Blue Star 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IE324YNU) price in India starts from ₹ 47,990. The lowest price of Blue Star 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IE324YNU) is ₹ 47,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IE324YNU) |
| Price in India | ₹47,990 |
| Release date | 26th August 2024 |
| Model Name | IE324YNU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6350 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Fan |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 111 cm x 33.5 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 15 kg |
| Outdoor W x H x D | 88.84 cm x 58.15 cm x 36.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31.5 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 151-200 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.90 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1261.37 W |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Nylon Dust Filters |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Restart With Memory Function |
| Warranty Summary | 10 Years warranty on inverter compressor, 5 Years on PCB and 1 Year Warranty on Product (*T&C*) |
Blue Star 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IE324YNU)
₹47,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM