| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 3 Star Window AC (CAW12SC3R32F0, White) | ₹ 28,950 |
Carrier 1 Ton 3 Star Window AC (CAW12SC3R32F0) price in India starts from ₹ 28,950. The lowest price of Carrier 1 Ton 3 Star Window AC (CAW12SC3R32F0) is ₹ 28,950 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 3 Star Window AC (CAW12SC3R32F0) |
| Price in India | ₹28,950 |
| Model Name | CAW12SC3R32F0 |
| Type | Window |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3600 W |
| Compressor | High EER Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Sleep Mode, Turbo Mode, Quiet Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 70 cm |
| Indoor Unit Weight | 50.4 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.2 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Evaporator Fin Type | Bare |
| Auto Air Swing | No |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 2 Step Fan Speed |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | No |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Carrier 1 Ton 3 Star Window AC (CAW12SC3R32F0)
₹28,950
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM