| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24ES3R30F1, White) | ₹ 74,089 |
Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24ES3R30F1) price in India starts from ₹ 74,089. The lowest price of Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24ES3R30F1) is ₹ 74,089 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24ES3R30F1) |
| Price in India | ₹74,089 |
| Release date | 28th December 2021 |
| Model Name | CAS24ES3R30F1 |
| Type | Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Sleep Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Turbo Cool Technology |
| Indoor W x H x D | 104.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 14.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 70 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 41.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB, Low - 40 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 151 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 1665 W |
| Operating Current | 8.9 A |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Coated Fins |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Coated Fins |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | No |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Air Circulation | 700 CFM |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter, HD Filter |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 |
| Other Features | Dry Mode, Auto Fan Speed, Follow Me, Auto Mode, Auto Restart, Turbo Mode, My Mode (Favourite Mode) |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | No |
| Self Diagnosis | No |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Other Convenience Features | Air Purification Filter |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years on Compressor |
Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24ES3R30F1)
₹74,089
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM