Alienware Area-51m R2 is a Windows 10 laptop with a 17.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Alienware |
| Model | Area-51m R2 |
| Release date | 13th May 2020 |
| Model Name | Area-51m R2 |
| Series | Alienware Area-51m |
| Operating system | Windows 10 |
| Size | 17.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Processor | Intel Core i5 10th Gen |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ethernet | Yes |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Alienware Area-51m R2
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM