Alienware 18 Area-51 is a laptop with a 18.00-inch display that has a resolution of 2560x1600 pixels. It is powered by a Intel Core Ultra 9 processor and it comes with 16GB of RAM. The Alienware 18 Area-51 packs 1TB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce RTX 5080. Connectivity options include Wi-Fi 7, Bluetooth and it comes with Thunderbolt 5 (Type C), USB 3.2 Gen 1 (Type A), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Alienware 18 Area-51 price in India starts at Rs. 3,14,990.
| Brand | Dell |
| Model | Alienware 18 Area-51 |
| Price in India | ₹3,14,990 |
| Release date | 18th July 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Model Number | AA18250 |
| Model Name | Alienware Area-51 |
| Dimensions (mm) | 320.00 x 410.00 x 30.50 |
| Weight (kg) | 4.34 |
| Colours | Liquid Teal |
| Battery Capacity (WHR) | 96Wh |
| Size | 18.00-inch |
| Resolution | 2560x1600 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 300Hz |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce RTX 5080 |
| Dedicated Graphic Memory | 16GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR7 |
| SSD | 1TB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Web Camera | 8-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Thunderbolt 5 (Type C) | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Alienware 18 Area-51
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM