| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condenser, CAS18ES3R30F1, White) | ₹ 40,800 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAS18ES3R30F1) price in India starts from ₹ 40,800. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAS18ES3R30F1) is ₹ 40,800 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAS18ES3R30F1) |
| Price in India | ₹40,800 |
| Model Name | CAS18ES3R30F1 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Sleep Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Turbo Cool Technology |
| Indoor W x H x D | 92 cm x 32 cm x 24 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 33.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 44dB, Low - 38dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 111 - 150 sq ft sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Operating Current | 8.2 A |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Coated Fins |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Coated Fins |
| Stepped Louvers | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Air Circulation | 700 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter, HD Filter |
| Battery Type | 2 |
| Other Features | Dry Mode, Auto Fan Speed, Follow Me, Auto Mode, Auto Restart, Turbo Mode, My Mode (Favourite Mode) |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAS18ES3R30F1)
₹40,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM