| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Window AC (CAW24EC3R32F0) |
| Model Name | CAW24EC3R32F0 |
| Type | Window |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | Single Speed |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 77 cm |
| Indoor Unit Weight | 60.5 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.2 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |