Carrier 2 Ton 3 Star Window AC (CAW24EC3R32F0)
  • Carrier
  • Last Updated: 13th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Capacity
    Capacity 2 Ton
  • Star Rating
    Star Rating 3 Star
  • Type
    Type Window
  • Condenser Coil
    Condenser Coil Copper
  • Power Requirement
    Power Requirement AC 230V, 50Hz
  • Dimensions
    Dimensions 66 cm x 43 cm x 77 cm
Market Status Released
Carrier 2 Ton 3 Star Window AC (CAW24EC3R32F0) Price in India
Product Name Price in India
Carrier 2 Ton 3 Star Window AC (Copper Condenser, CAW24EC3R32F0, White) 39,590
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Carrier 2 Ton 3 Star Window AC (CAW24EC3R32F0) Full Specifications
General
Brand Carrier
Model 2 Ton 3 Star Window AC (CAW24EC3R32F0)
Model Name CAW24EC3R32F0
Type Window
Capacity 2 Ton
Star Rating 3 Star
BEE Rating Year 2024
Colours White
Cooling Capacity 6000 W
Compressor Single Speed
Dehumidification Yes
Condenser Coil Copper
Remote Control Yes
Dimensions
Indoor W x H x D 66 cm x 43 cm x 77 cm
Indoor Unit Weight 60.5 kg
Performance features
Turbo Mode Yes
ISEER 3.2 W/W
Power features