| Product Name | Price in India |
|---|---|
| CUCKOO B Model Room Air Purifier (Silver) | ₹ 33,315 |
CUCKOO B Model Room Air Purifier price in India starts from ₹ 33,315. The lowest price of CUCKOO B Model Room Air Purifier is ₹ 33,315 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | CUCKOO |
| Model | B Model Room Air Purifier |
| Price in India | ₹33,315 |
| Model Name | B Model |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Dimensions (mm) | 55.00 x 27.60 x 0.00 |
| Depth | 27.6 cm |
| Weight | 7.4 kg |
| Shade | Silver |
| Coverage Area | 400 sq ft |
| Air Flow Level | 3.6 km/hr |
| Ionizer | Yes |
| Portable | No |
| Timer | Yes |
| Power Consumption | 33 W |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty + 2 Years Extended Warranty. |
| Warranty Service Type | For any warranty related issues, please call the CUCKOO Customer Support - 1800-212-1978/ 0120-4128281 Support@cuckooindia.in |
CUCKOO B Model Room Air Purifier
₹33,315
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM