| Product Name | Price in India |
|---|---|
| CUCKOO CAC-C1210FW Room Air Purifier (White) | ₹ 23,990 |
CUCKOO CAC-C1210FW Room Air Purifier price in India starts from ₹ 23,990. The lowest price of CUCKOO CAC-C1210FW Room Air Purifier is ₹ 23,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | CUCKOO |
| Model | CAC-C1210FW Room Air Purifier |
| Price in India | ₹23,990 |
| Model Name | CAC-C1210FW |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Dimensions (mm) | 55.00 x 27.60 x 0.00 |
| Depth | 43 cm |
| Weight | 7.4 kg |
| Shade | Silver |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 402.57 sq.ft |
| Control Type | Without Remote |
| Suitable For | Corporate |
| Air Flow Level | 317 cu.m/hr |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Consumption | 33 W |
| Noise Level | 47.9 dB |
| Adjustable Fan | Yes |
CUCKOO CAC-C1210FW Room Air Purifier
₹23,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM