| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, FTHT35TV16X+RHT35TV16X, White) | ₹ 40,555 |
Daikin 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTHT35TV16X+RHT35TV16X) price in India starts from ₹ 40,555. The lowest price of Daikin 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTHT35TV16X+RHT35TV16X) is ₹ 40,555 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTHT35TV16X+RHT35TV16X) |
| Price in India | ₹40,555 |
| Model Name | FTHT35TV16X+RHT35TV16X |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500W |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm |
| Outdoor W x H x D | 76.5 cm x 55 cm x 28.5 cm |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty on this Product and 10 Years on Compressor |
Daikin 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTHT35TV16X+RHT35TV16X)
₹40,555
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications