| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 2.2 Ton 4 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, FTKL71UV16M + RKL71UV16M, White) | ₹ 63,890 |
Daikin 2.2 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKL71UV16M + RKL71UV16M) price in India starts from ₹ 63,890. The lowest price of Daikin 2.2 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKL71UV16M + RKL71UV16M) is ₹ 63,890 at Flipkart on 19th May 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 2.2 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKL71UV16M + RKL71UV16M) |
| Price in India | ₹63,890 |
| Model Name | FTKL71UV16M+RKL71UV16M |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.2 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | Ivory |
| Cooling Capacity | 7034 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 106 cm x 32.5 cm x 27.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34.5 kg |
| ISEER | 4.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230 - 220V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Daikin 2.2 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKL71UV16M + RKL71UV16M)
₹63,890
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications