Dell 14 Plus is a laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 2560x1600 pixels. It is powered by a Intel Core Ultra 7 processor and it comes with 16GB of RAM. The Dell 14 Plus packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 7 and it comes with 3 USB ports, USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), Thunderbolt 4 (Type C), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 1st April 2026, Dell 14 Plus price in India starts at Rs. 1,15,799.
| Brand | Dell |
| Model | 14 Plus |
| Price in India | ₹1,15,799 |
| Release date | 15th May 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Model Name | 14 Plus |
| Dimensions (mm) | 226.15 x 314.00 x 16.95 |
| Weight (kg) | 1.55 |
| Colours | Ice Blue |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 2560x1600 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Intel Core Ultra 7 256V |
| Burst Clock Speed | 4800 GHz |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 1 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 1 |
| HDMI Port | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Dell 14 Plus
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM