| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1.25 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, HSU15V-TMS3BN-INV, White) | ₹ 29,490 |
Haier 1.25 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU15V-TMS3BN-INV) price in India starts from ₹ 29,490. The lowest price of Haier 1.25 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU15V-TMS3BN-INV) is ₹ 29,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1.25 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU15V-TMS3BN-INV) |
| Price in India | ₹29,490 |
| Model Name | HSU15V-TMS3BN-INV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.25 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4200 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 86.5 cm x 29 cm x 20 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 70 cm x 54.4 cm x 20 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22 kg |
| Indoor Noise Level | High - 26 dB, Low - 26 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.95 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | Manufacturer Warranty: 5 years on this air conditioner and 12 years on the compressor of this inverter split AC (1-year warranty card in the box + 4-year promotional warranty post-installation). Installation of this 3 star AC is done by Haier/authorized centers & 2 maintenance services (paid) yearly is mandatory. T&C apply; excludes gas/plastic parts. |
Haier 1.25 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU15V-TMS3BN-INV)
₹29,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM