| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (HED-202RV, Red Voila) | ₹ 9,999 |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (HED-202RV) price in India starts from ₹ 9,999. The lowest price of Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (HED-202RV) is ₹ 9,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (HED-202RV) |
| Price in India | ₹9,999 |
| Model Name | HED-202RV |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 115.80 x 53.00 x 0.00 |
| Depth | 58.5 cm |
| Weight | 31.5 kg |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Matte |
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (HED-202RV)
₹9,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM