| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 2.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, HSU72SHD-AOW3BN-INV, White) | ₹ 57,990 |
Haier 2.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU72SHD-AOW3BN-INV) price in India starts from ₹ 57,990. The lowest price of Haier 2.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU72SHD-AOW3BN-INV) is ₹ 57,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 2.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU72SHD-AOW3BN-INV) |
| Price in India | ₹57,990 |
| Model Name | HSU72SHD-AOW3BN-INV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 7150 W |
| Compressor | Rottary |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 110 cm x 25 cm x 33 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 56 cm x 28 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg |
| ISEER | 4.24 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Micro Antibacterial |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 5 Years Warranty on Product and 12 Years Warranty on Compressor |
Haier 2.2 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU72SHD-AOW3BN-INV)
₹57,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM