Haier 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT)
  • Haier
  • Last Updated: 13th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Display
    Display 43.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type QLED
  • Resolution Standard
    Resolution Standard 4K
  • OS
    OS Android
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
Haier 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT) Price in India
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Haier 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT) Full Specifications
General
Brand Haier
Model 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT)
Model Name 43S800QT
Display Size 43 inch
Screen Type QLED
Color Grey
Resolution (pixels) 3840x2160
Resolution Standard 4K
Smart TV Yes
Launch Year 2024
Power Consumption Standby (W) 0.5
Connectivity features
No of HDMI Port 4
No of USB Port 2
Digital Audio Output Yes
Audio features
Number of Speakers 2
Surround Sound Surrounding Sound
Speaker Output RMS 24 W
Supported Audio Formats MP3, AAC
Power features
Power Consumption 0.5 W (Standby)