| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 628 L Frost Free Side by Side 2 Star Refrigerators (HRT-628PMGU1, Mirror Glass) | ₹ 94,990 |
Haier 628 L Frost Free Side by Side 2 Star Refrigerators (HRT-628PMGU1) price in India starts from ₹ 94,990. The lowest price of Haier 628 L Frost Free Side by Side 2 Star Refrigerators (HRT-628PMGU1) is ₹ 94,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 628 L Frost Free Side by Side 2 Star Refrigerators (HRT-628PMGU1) |
| Price in India | ₹94,990 |
| Model Name | HRT-628PMGU1 |
| Door Type | Side by Side |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 628 L |
| Colours | Mirror Glass |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 177.50 x 90.50 x 0.00 |
| Depth | 69.7 cm |
| Weight | 108 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Internal Micom |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 250W |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor and Motor |
Haier 628 L Frost Free Side by Side 2 Star Refrigerators (HRT-628PMGU1)
₹94,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM