HTC Wildfire E lite mobile was launched on 9th February 2021. The phone comes with a 5.45-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1440 pixels. HTC Wildfire E lite is powered by a 1.8GHz MediaTek processor. It comes with 2GB of RAM. The HTC Wildfire E lite runs Android 10 (Go Edition) and is powered by a 3000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the HTC Wildfire E lite on the rear packs an 8-megapixel (f/2.0) primary camera, and a 0.3-megapixel (f/2.8) camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.2 aperture.
HTC Wildfire E lite is based on Android 10 (Go Edition) and packs 16GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The HTC Wildfire E lite is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The HTC Wildfire E lite measures 147.86 x 71.40 x 8.90mm (height x width x thickness) and weighs 160.00 grams. It was launched in Black colour.
Connectivity options on the HTC Wildfire E lite include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.00, and Micro-USB. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, and fingerprint sensor. The HTC Wildfire E lite supports face unlock.
| Brand | HTC |
| Model | Wildfire E lite |
| Release date | 9th February 2021 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 147.86 x 71.40 x 8.90 |
| Weight (g) | 160.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Colours | Black |
| Screen size (inches) | 5.45 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1440 pixels |
| Processor | 1.8GHz |
| Processor make | MediaTek |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 8-megapixel (f/2.0) + 0.3-megapixel (f/2.8) |
| Front camera | 5-megapixel (f/2.2) |
| Operating system | Android 10 (Go Edition) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
HTC Wildfire E lite
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM