| Brand | InFocus |
| Model | 60 Inch LED Full HD TV (60EA800) |
| Price in India | ₹70,999 |
| Model Name | 60EA800 |
| Display Size | 60 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1356.8 mm x 786.1 mm x 86 mm |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1356.8 mm x 837.1 mm x 258 mm |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Headphone Jack | 1 |
| RF Connectivity Input | RF Input Antenna / Cable: 1 |
| Brightness | 300 cd/mA2 |
| Contrast Ratio | 5000:01:00 Static. 1000000:1 Dynamic |
| View Angle | 178 degree |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 157 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| RF Capable | Yes |
InFocus 60 Inch LED Full HD TV (60EA800)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM