Lenovo Ideapad 5 2-in-1 is a Windows 11 Home laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. It is powered by a Core 5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Lenovo Ideapad 5 2-in-1 packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Bluetooth and it comes with Multi Card Slot, Mic In ports.
As of 2nd April 2026, Lenovo Ideapad 5 2-in-1 price in India starts at Rs. 69,749.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lenovo Ideapad 5 2-in-1 Laptop (Windows 11, 16GB RAM, 512GB SSD, Intel Core i5, Luna Grey, 14 Inch) | ₹ 69,749 |
Lenovo Ideapad 5 2-in-1 price in India starts from ₹ 69,749. The lowest price of Lenovo Ideapad 5 2-in-1 is ₹ 69,749 at Reliance Digital on 2nd April 2026.
| Brand | Lenovo |
| Model | Ideapad 5 2-in-1 |
| Price in India | ₹69,749 |
| Launched in India | Yes |
| Model Name | Ideapad 5 2-in-1 |
| Dimensions (mm) | 31.30 x 22.70 x 1.70 |
| Weight (kg) | 1.6 |
| Colours | Luna Grey |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Processor | Intel Core 5 120U |
| Base Clock Speed | Base Frequency 1.4 GHz, Max Frequency at 5.0 GHz |
| Cache | 12 MB |
| RAM | 16GB |
| SSD | 512GB |
| Bluetooth version | v5.2 |
| Web Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
Lenovo Ideapad 5 2-in-1
₹69,749
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM