| Brand | LG |
| Model | 55 Inch OLED Ultra HD (4K) Smart TV (55LX1QPSA) |
| Model Name | 55LX1QPSA |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | OLED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1225 mm x 1257 mm x 495 mm |