| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, GLS18I3KWSBV, White) | ₹ 35,490 |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18I3KWSBV) price in India starts from ₹ 35,490. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18I3KWSBV) is ₹ 35,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18I3KWSBV) |
| Price in India | ₹35,490 |
| Release date | 22nd May 2023 |
| Model Name | GLS18I3KWSBV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99 cm x 56 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 38 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Other Filter Features | Anti-Viral + PM 2.5 Filter |
| Warranty Summary | 1 Year on the product and 10 Years on the Compressor, please refer to company website for further details |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18I3KWSBV)
₹35,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM