| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, GLS18I3PWSBP, White) | ₹ 38,500 |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18I3PWSBP) price in India starts from ₹ 38,500. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18I3PWSBP) is ₹ 38,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18I3PWSBP) |
| Price in India | ₹38,500 |
| Model Name | GLS18I3PWSBP. |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 32.7 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 29.20 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty on this Product and 10 Years on Compressor |
Lloyd 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS18I3PWSBP)
₹38,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM