Lloyd 32 Inch LED HD Ready TV (GL32H0B0ZS)
  • Lloyd
  • Last Updated: 13th May 2026
Compare Notify When Available
Key Specs
  • Display
    Display 32.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Smart TV
    Smart TV No
  • Resolution Standard
    Resolution Standard HD-Ready
Market Status Released
Lloyd 32 Inch LED HD Ready TV (GL32H0B0ZS) Full Specifications
General
Brand Lloyd
Model 32 Inch LED HD Ready TV (GL32H0B0ZS)
Model Name GL32H0B0ZS
Display Size 32 inch
Screen Type LED
Color Black
Smart TV No
Launch Year 2014
Resolution Standard HD-Ready
Resolution (pixels) 1366x768
Connectivity features
No of HDMI Port 2
No of USB Port 2
Analog Audio Input Yes
Video features
Brightness 220 cd/mA2
Contrast Ratio 10000000:1 (Dynamic)
View Angle 176(H) degree
Refresh Rate (Hz) 60
Audio features
Number of Speakers 2
Sound Technology Dolby Digital
Speaker Output RMS 6 W
Power features
Power Consumption 36 W, 1 W (Standby)
Dimensions
Width x Height x Depth (with stand) 557 mm x 381 mm x 160 mm