MacBook Pro 14-inch (M5, 2025) is a macOS laptop with a 14.20-inch display that has a resolution of 1964x3024 pixels. It is powered by a Apple M5 processor and it comes with 16GB of RAM. The MacBook Pro 14-inch (M5, 2025) packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ax, Bluetooth and it comes with USB 4.0 (Type C), 3 USB ports, HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 2nd April 2026, MacBook Pro 14-inch (M5, 2025) price in India starts at Rs. 164,490.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Apple MacBook Pro 14-inch (M5, 2025) Laptop (Mac, 16GB RAM, 512GB SSD, Apple M5 Chip 10 Core, Silver, 14.2 Inch) | ₹ 164,490 |
MacBook Pro 14-inch (M5, 2025) price in India starts from ₹ 164,490. The lowest price of MacBook Pro 14-inch (M5, 2025) is ₹ 164,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro 14-inch (M5, 2025) |
| Price in India | ₹164,490 |
| Release date | 15th October 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Dimensions (mm) | 155.00 x 312.60 x 221.20 |
| Weight (kg) | 1.55 |
| Colours | Silver, Space Black |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 24 |
| Battery Capacity (WHR) | 72.4 |
| Size | 14.20-inch |
| Resolution | 1964x3024 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Processor | Apple Apple M5 |
| RAM | 16GB |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web Camera | 12-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | Yes |
| USB 4.0 (Type C) | 3 |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
MacBook Pro 14-inch (M5, 2025)
₹164,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM