Micromax is making a comeback in the Indian market with its new In series of smartphones. The Indian smartphone brand has launched the In Note 1 and the In 1b to cater to two different price-sensitive segments. Micromax has priced the Note 1 starting at Rs. 10,999, and it offers some interesting specifications on paper. Will this translate to a good experience in real life? I test the Micromax In Note 1 to find out.
Micromax In Note 1 mobile was launched on 3rd November 2020. The phone comes with a 6.67-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2400 pixels and an aspect ratio of 20:9. Micromax In Note 1 is powered by a 2GHz octa-core MediaTek Helio G85 processor. It comes with 4GB of RAM. The Micromax In Note 1 runs Android 10 and is powered by a 5000mAh battery. The Micromax In Note 1 supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Micromax In Note 1 on the rear packs a 48-megapixel (f/1.79, 0.8-micron) primary camera; a 5-megapixel (f/2.2, 1.12-micron) camera; a 2-megapixel (f/2.4, 1.75-micron) camera, and a 2-megapixel (f/2.4, 1.75-micron) camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 16-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture and a pixel size of 1.0-micron.
Micromax In Note 1 is based on Android 10 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 256GB) with a dedicated slot. The Micromax In Note 1 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Micromax In Note 1 measures 165.24 x 76.95 x 8.99mm (height x width x thickness) and weighs 196.00 grams. It was launched in Green and White colours.
Connectivity options on the Micromax In Note 1 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.00, USB Type-C, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
As of 1st April 2026, Micromax In Note 1 price in India starts at Rs. 6,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Micromax In Note 1 (4GB RAM, 64GB) - Green | ₹ 6,999 |
| Micromax In Note 1 (4GB RAM, 64GB) - White | ₹ 7,490 |
| Micromax In Note 1 (4GB RAM, 128GB) - Green | ₹ 8,900 |
| Micromax In Note 1 (4GB RAM, 128GB) - White | ₹ 10,999 |
Micromax In Note 1 price in India starts from ₹ 6,999. The lowest price of Micromax In Note 1 is ₹ 6,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Micromax |
| Model | In Note 1 |
| Price in India | ₹6,999 |
| Release date | 3rd November 2020 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 165.24 x 76.95 x 8.99 |
| Weight (g) | 196.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Green, White |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | 2GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek Helio G85 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Rear camera | 48-megapixel (f/1.79, 0.8-micron) + 5-megapixel (f/2.2, 1.12-micron) + 2-megapixel (f/2.4, 1.75-micron) + 2-megapixel (f/2.4, 1.75-micron) |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.0, 1.0-micron) |
| Operating system | Android 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Micromax In Note 1
₹6,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM