Redmi A7 Pro has launched in select global markets as a budget smartphone with a 120Hz display, a 6,000mAh battery, and Android 16-based HyperOS 3. It is powered by the Unisoc T7250 chipset and offers up to 128GB storage. The phone features a 13-megapixel dual rear camera and an 8-megapixel front camera. It is priced at EUR 129.99 (roughly Rs. 14,100) for the base var...
Redmi A7 Pro mobile was launched on 1st April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+) at a pixel density of 254 pixels per inch (ppi).Redmi A7 Pro comes with 4GB of RAM. The Redmi A7 Pro runs Android 16 and is powered by a 6000mAh battery. The Redmi A7 Pro supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Redmi A7 Pro on the rear packs a 13-megapixel camera with an f/2.2 aperture. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/2.0 aperture.
The Redmi A7 Pro runs HyperOS 3 is based on Android 16 and packs 64GB of inbuilt storage. The Redmi A7 Pro measures 171.56 x 79.47 x 8.15mm (height x width x thickness) and weighs 208.00 grams. It was launched in Black, Mist Blue, Palm Green, and Sunset Orange colours.
Connectivity options on the Redmi A7 Pro include Wi-Fi, GPS, and Bluetooth v5.20 with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Redmi |
| Model | A7 Pro |
| Release date | 1st April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 171.56 x 79.47 x 8.15 |
| Weight (g) | 208.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Black, Mist Blue, Palm Green, Sunset Orange |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 254 |
| Processor make | Unisoc T7250 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Redmi A7 Pro
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM