| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0LH) |
| Model Name | AR50F12D0LH |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 95 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 71 cm x 54 cm x 22 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22.7 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 110 sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.32 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Operating Current | 5.1 A |
| Stepped Louvers | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |