| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 183 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RR20C2Z226U/NL, Mystic Overlay Blue) | ₹ 17,138 |
Samsung 183 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RR20C2Z226U/NL) price in India starts from ₹ 17,138. The lowest price of Samsung 183 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RR20C2Z226U/NL) is ₹ 17,138 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 183 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RR20C2Z226U/NL) |
| Price in India | ₹17,138 |
| Model Name | RR20C2Z226U/NL |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 183 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 133.00 x 66.50 x 0.00 |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 32 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 year comprehensive warranty on product, 20 years on compressor, For all Refrigerators with Digital Inverter Compressors, sold on or after 1st Dec 2022 (All Refrigerator apart from Non-Digital Inverter Technology Direct Cool Models) the Warranty period on the Digital Inverter Compressor shall be revised from 10 years to 20 years. |
Samsung 183 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RR20C2Z226U/NL)
₹17,138
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM